Konto walutowe na wyjazd za granicę – czy się opłaca?

Wybierasz się niedługo na wakacje za granicę? A może przeprowadzasz się tam na określony czas? Warto już teraz zadbać o swoje finanse. Głównym problemem jest przewalutowanie i związane z nim koszty – chyba każdy, kto wypłacał pieniądze ze swojej karty rozliczanej w złotym w innym kraju wie, że banki pobierają za to dodatkowe, nieraz naprawdę wysokie prowizje. Często polecanym rozwiązaniem są konta walutowe – czy warto się na nie zdecydować?

Obecnie większość banków ma do dyspozycji swoich klientów rożnego rodzaju konta walutowe – najczęściej są one rozliczane w walutach takich jak euro, dolar czy funt brytyjski, dlatego też już na początku trzeba wiedzieć, że nie będą one pomocne we wszystkich krajach, na przykład wtedy, gdy wybierasz się na wczasy do Tunezji czy do Egiptu.

Założenie takiego konta to zwykle chwila i można zrobić to nawet przez internet. Niemniej należy zdawać sobie sprawę z tego, że można wówczas narazić się na dodatkowe koszty związane z jego prowadzeniem. Wiele banków wprawdzie nie pobiera opłat za konto, ale tylko w przypadku spełnienia określonych wymogów, na przykład przy wyznaczonych wpływach miesięcznych rzędu 1500-2000 złotych. Dodatkowo także pobierane są opłaty za wydanie i obsługę karty do rachunku oraz za wypłaty z zagranicznych bankomatów – oczywiście, nie ma wtedy problemów z przeliczeniem waluty na lokalną, ale też pojawiają się inne koszty.

Dlatego jeżeli chcesz zdecydować się na konto walutowe na wakacje, wtedy pamiętaj o tym, że po powrocie może ono być kulą u nogi i generować nadmierne wydatki. Gdy wyjazd ma być krótki, wtedy często okazuje się, że bardziej opłacalne jest ponoszenie kosztów przeliczenia waluty. Dodatkowo też coraz więcej banków umożliwia swoim klientom bezprowizyjną wypłatę gotówki z zagranicznych bankomatów za niewielką jednorazową opłatą. Nie podejmuj wobec tego pochopnych decyzji i przelicz, czy to rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy planujesz zagraniczny urlop.